ROZGRZEWAJĄCE SPOSOBY NA JESIENNĄ CHANDRĘ
Jesień już w pełni – dni coraz krótsze, a na dworze wilgoć, deszcz i przejmujący chłód. W taką pogodę każdy szuka sposobu na rozgrzanie zmarzniętego organizmu. Kiedy gruby koc nie wystarcza wiemy, że najlepiej sięgnąć po gorącą herbatę lub ciepłą zupę. Jak jednak sprawić, aby efekt był natychmiastowy? Oto kilka przepisów na ekspresowe zwalczenie zimna.
Jeśli herbata to z miodem i cytryną
Cytryna i miód, poza walorami smakowymi są też uznawane za naturalne antybiotyki i źródło witamin. Wzbogacenie herbaty łyżeczką miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny na pewno nie tylko pomoże nam się szybciej ogrzać, ale też zmniejszy ryzyko ewentualnego przeziębienia. Pamiętajmy jednak, aby przed ich dodaniem odczekać aż herbata nieco przestygnie – naturalne dodatki nie stracą wówczas swoich właściwości. Doskonale sprawdza się też przygotowanie gotowego syropu z cytryny i miodu (opcjonalnie można dodać świeży imbir), który możemy zamknąć w słoiku i dolewać do herbaty lub wody kiedy mamy na to ochotę. Pokrojoną w plastry cytrynę układamy warstwami w słoiku na zmianę ze kilkoma łyżkami miodu – prosty syrop gotowy.
Domowy syrop malinowy
Syrop malinowy najlepiej przygotować ze świeżych owoców w lecie – zamknięty w słoiczkach domowej spiżarni będzie on z pewnością nieocenionym skarbem w czasie jesiennych i zimowych chłodów. Syrop malinowy dodany do bardzo ciepłej (lecz nie wrzącej) wody z pewnością pomoże organizmowi się ogrzać. Syrop malinowy oczywiście można też śmiało wykorzystać do ciepłej herbaty.
Grzane wino z garścią przypraw
Idealnie przyprawione grzane wino najlepiej zrobić samemu. Do garnuszka, w którym podgrzewamy wino należy wrzucić kilka plastrów pomarańczy, goździki, startą laskę cynamonu i, jeśli chcemy nieco je dosłodzić, opcjonalnie łyżeczkę brązowego cukru lub miodu do smaku. Można też dorzucić gwiazdkę lub dwie anyżu – wówczas smak będzie jeszcze bardziej intensywny. Takiego smaku i efektu nigdy nie osiągniemy używając kupnych mieszanek przypraw.
Zupa krem z dyni – koniecznie z imbirem i kurkumą
Poza swoimi niewątpliwymi właściwościami zdrowotnymi imbir ma błyskawiczne działanie rozgrzewające. Oczywiście najlepiej użyć świeżo startego korzenia – efekt będzie nieporównywalny z proszkiem z torebki. Do kremu dyniowego imbir pasuje idealnie, podobnie jak kurkuma. Ta przyprawa z kolei już od kilku tysięcy lat jest znana ze swoich magicznych wręcz właściwości leczniczych. W Azji już od tysięcy lat wykorzystuje się ją jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości – od infekcji bakteryjnych, przez cukrzycę, po reumatyzm czy choroby skóry. W związku z jej silnym działaniem przeciwzapalnym kurkuma zminimalizuje ryzyko przeziębienia czy grypy. Jeśli do zupy dodamy jeszcze kilka ziarenek ostrej papryczki chilli z całą pewnością fala gorąca nadejdzie bardzo szybko, nawet, gdy na dworze plucha.